Yıldırım: Kadın çiftçiler pozitif ayrımcılığı hak ediyor « Haber49 Gazetesi | Muş'un Haber Sitesi

Yıldırım: Kadın çiftçiler pozitif ayrımcılığı hak ediyor

Bu haber 10 Mart 2020 - 16:50 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

Muş Ziraat Odası Başkanı Hakim Yıldırım, günde 16-17 saat çalışan kadın çiftçilerin tarımsal üretimin merkezinde yer aldığını bildirerek, “Bu kadar ağır bir yükü taşıyan kadın çiftçiler, pozitif ayrımcılığı hak ediyor. Kadın çiftçilerimizin sosyal güvenlik sistemine katılımının desteklenmesi için teşvik edici önlemler alınmalıdır” dedi.

Yıldırım, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, çalışan kadınların 4’te 1’inin tarımda olduğunu belirterek, çalışma hayatının her alanında yer alan kadınların, tarımda da sağladıkları katkılarla çok önemli roller üstlendiğini vurguladı. 2019 yılı Kasım ayı itibarıyla tarımda çalışan 4 milyon 876 bin kişinin 2 milyon 116 binini, bir diğer ifadeyle yüzde 43,4’ünü kadınların oluşturduğunu belirten Yıldırım, tarımdaki kadınların sadece yüzde 0,19’nun işveren ve kendi nam ve hesabına yani kadın çiftçi olarak, yüzde 10,6’sının ise ücretli ve yevmiyeli olarak çalıştığını, büyük çoğunluğu olan yüzde 80,7’sinin ise ücretsiz aile işçisi, kalanının da ücretli veya yevmiyeli olarak hizmet verdiğini bildirdi.

‘YÜZDE 96,3’Ü SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİNE KAYITLI DEĞİL’

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda genelde çiftçilerin, özelde kadın çiftçilerin mağduriyetleri ve hak kayıplarının giderilmesi için büyük gayret gösterdiklerini belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

“Tarım da çalışan kadınların yüzde 96,3’ü sosyal güvenlik sistemine kayıtlı değil. Pozitif ayrımcılığı hak eden kadın çiftçilerimizin sosyal güvenlik sistemine katılımının desteklenmesi için teşvik edici önlemler alınmalıdır. Kadın çiftçiler, çalıştıkları her yıl için ilave 90 gün, 4 yılda 1 yıl yıpranma almalıdır. Bu yıl 27 gün olarak uygulanan, 2023 yılında 30 güne çıkacak olan Tarım Bağ-Kur prim ödeme gün sayısı, 2008 yılında olduğu gibi 15 güne indirilmelidir. Tarımda çalışan kadınlar, sigortalı olmadan önce gerçekleşen doğum nedeniyle, hizmet borçlanması yapılabilmelidir.”

‘KADINLAR AİLE TARIMININ KALBİDİR’

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde emek yoğun işleri çoğunlukla kadınların üstlendiğini ve iş yüklerinin genellikle erkeklerden daha fazla olduğunu söyleyen Yıldırım, kadınların, Türkiye’de büyük çoğunluğu küçük aile işletmelerden oluşan tarımının da kalbi olduğunu belirtti. Kadınların gösterdiği bu özverinin Türk tarımı için en değerli dinamiklerden biri olduğunu ifade eden Yıldırım, şunları söyledi:

“Günde 16-17 saat çalışan kadın çiftçilerimiz, tarımımızın belkemiğidir. Dünyada ve Türkiye’de tarımsal üretim, gıda güvenliği ve beslenmede kadınlar en önemli rolü oynamaktadır. Kadınların potansiyelini açığa çıkarabildiği ve toplumsal refahtan pay alabildiği ölçüde tarımsal, ekonomik ve sosyal açıdan gelişmiş bir ülke konumuna gelebiliriz.”

‘KADIN ÇİFTÇİLER EĞİTİLMEDEN VERİMLİLİK SAĞLANAMAZ’

Tarımda çiftçiler, özellikle de üstlendikleri fonksiyonlar dolayısıyla kadın çiftçiler eğitilmeden verimliliğin sağlanamayacağına işaret eden Yıldırım, “Bu düşünceyle ülke çapında olduğu gibi ilimizde de ‘Kadın Çiftçi Eğitimi’ programını sürdürüyoruz” dedi.

Yıldırım, 2012 yılında, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında imzalanan ‘Kadın Çiftçi Eğitim İşbirliği’ protokolü çerçevesinde eğitimlerin gerçekleştirildiğini belirtti. Yıldırım, bu çerçevede kadın çiftçilere, sosyal güvenlik, kooperatifçilik, girişimcilik ve liderlik, kadın hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği, iklim değişikliği ana eğitim konuları yanında, her türlü tarımsal faaliyetlerle ilgili eğitim verildiğini söyledi.

Eğitimlere katılan kadın çiftçilerin, önümüzdeki yıllarda, yaşadıkları toplumun kırsal kalkınmasına daha fazla katkı sağlayacaklarına olan inancını vurgulayan Muş Ziraat Odası Başkanı Hakim Yıldırım, “Muş’ta kadın çiftçimize eğitim verdik, vermeye devam edeceğiz. Şu gerçek çok iyi bilinmelidir ki, sağlıklı nesiller yetiştirebilmenin yolu kadınları eğitmekten geçer. Kadın çiftçilerimizin eğitimi, tarımda modern tekniklerin uygulanmasını kolaylaştıracak, verimliliği ve kaliteli üretimi artıracak, ülke tarım ve ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, kadın çiftçilerin sorunlarını her platformda dile getirmeye devam edeceklerini bildirerek, başta kadın çiftçiler olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.HABER49

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.