V’ALİ

Valimiz Sayın Aziz Yıldırım’ın eşi Selma Hanım 26 Haziran günü vefat etti… (Allah’ın rahmeti üzerine olsun.) Merhumenin memleketi olan Düzce de yapılan taziyesinden sonra Muş Salih Muhlise Çağlayan Camii’n de üç günlük bir taziye yapıldı. Taziyeye son gün iki ağabeyimle gitme şansım oldu. Bu yazımda size büyük bir sabır göstererek oturduğum taziyeden izlenimlerimi aktarmak istiyorum..

Evvelce Facebook hesabımda BAZI (%95) din görevlilerinin cenaze, taziye vb. durumlarda yaptıkları işe asla yakışmayan rezilce hareketlerini dile getirmiştim. Vali Bey’in taziyesinden sonra o paylaşımı kontrol ettim. Aradan tam 25 hafta geçmiş. O gün “Fatihaları taziyeye gelenlerin statüsüne göre yapan hocalar var” diye yapılan bir yoruma şöyle bir cevabım olmuş; “O tipler arasında adamına göre duayı uzatmak bir gösteriş şeklidir. Bir gün bir taziyeye gittim. Adamların pek çevresi yok.. İçeride az kişi oturuyordu. Fatiha’yı da cemaatten biri okutuyordu. Tanıdık bir amcayla konuşuyoruz. Dedi ki; ”görüyor musun yeğenim tanınmış, zengin taziyesi olsaydı şimdi burası hınca hınç dolmuştu. Fatiha okutmak için hocalar sıraya girmişti. Bak dedi dünden beri buradayım imam vakit namazını kıldırıyor ama daha taziyeye gelmedi… ”Biz bu minvalde konuşurken imam gayet süslü püslü kravatlı içeri girdi. İçimden ”Var bunda bir iş” diye geçirdim.. Aradan 10 dk. geçmedi Vali, Vekil ve Emniyet Müdürü taziyeye geldi..!

Evet, 52 hafta evvel konuştuklarımız valimizin taziyesinde tüm gerçekliğiyle yaşanıyordu. 8 TANE İMAM yan yana sıralanmış hali hazırda oradaydı. (Diğer iki gün ki tablo da böyleymiş) Sonradan Müftü Bey de geldi. Özellikle sesiyle hava atan evet resmen hava atan iyi bildiğimiz bir müezzin de oradaydı.( Ki olmaması imkansızdı.) O da salona giren her iki kişiden birinde mutlaka uzun uzadıya ve en nağmeli şekliyle ayetler okuyordu. İmam olduğunu oturan imanların özel ilgisinden anladığımız yeni hocalar gelir gelmez ilk Fatihalar onlara bırakılıyor ve bu hocalar Arapça haliyle uzunnnn uzadıya dualar edip “El Fatiha “diyorlardı.. Anlaşılan fazlaca Arapça kelam bu tipler arasında önemli bir mesele. Bir üstünlük göstergesi. ALİ ‘nin  taziyesinde oturmayan, oturduğu vakit; “Allahümme vağfirlena verhamna veli ruhihi El Fatiha” diyerekten kısa yapılan dua VALİ’ nin taziyesinde roman olabiliyor.!

Ortamdaki herkes herkesin ne yaptığının farkındaydı fakat yine de herkes herkesten kendini gizlemeye çalışıyordu. ALİ’ nin taziyesinde asla göremeyeceklerimiz Vali’nin taziyesinde en bariz çıplaklığıyla ortadaydı. Bir ölüm haberi alınca elini ovuşturup “gelsin okuma parası, gelsin ıskat, devir parası “ diye tık nefes mezarlık ve camilere koşan, zengin ve rütbeli kişilerin taziyesinde oturmak için can atanlar bugün de Valinin taziyesinde boy gösteriyordu. Göreve bak o görevin temsilcilerinin düştüğü hallere bak.! Ayıptır, yazıktır, vebaldir.!

Vali görsün, gözü yüzümüze aşina olsun diye taziyede uzun uzun oturanlara, koltuğunda oturması gerekirken ilçeye haftada bir uğrayan, merkezde çekilen fotoğrafları ilçedekilerden fazla olan, koltuğunda bulmak yerine merkezdeki cafe ve toplantılarda rahatlıkla bulabileceğiniz Hasköy ve Korkut Belediye Başkanları mevzusuna hiç girmiyorum bile..(!) Neyse… “ALLAH RIZASI ” için oluşturulan ve 3 kez niyetlenmeme ama birlikte geldiğim büyüklerime ayıp olmasın diye kalkamayıp sabırla oturduğum taziyeden gitme vakti gelmişti. Büyük bir grup sıralandı ve taziye sahiplerinin başında oturan iki ilçe başkanı ve hocaları selamlayarak taziye vermeye başladı. Ben de tüm bu olanlara tepkimi başkan ve hocaların elini sıkmayarak gösterdim. Başkan ve hocalardan sonra sıra gelen Vali Bey’in önünde durup sıranın bitmesini bekledim ve taziye verip çıktım. Bu tutumu “bazı kişilere yaptığım gibi” elimden geldiğince devam ettirip böyle samimiyetsiz, menfaatçi, yalaka tiplere hak etmedikleri değeri vermeyeceğim…

Ufuk Bayrak
Ufuk Bayrakufuk@haber49.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.