SÖZÜN BÜYÜĞÜ, BÜYÜKLERİN SÖZÜDÜR..

Zaman zaman köşeme,  rehber ittihaz etmekle beraber hayatımıza tavsiyelerini uyguladığımızda başarı elde edeceğimiz kesin olan değerleri misafir etmek istiyorum.

Bu gün Hasan El Benna (RA) ile alakalı hem kısa tanıtım hem de bir kısım tavsiyelerini alayım dedim. Her bir satırı onlarca sahife yazı ile anlatılamayacak derinlikte. Ama ben,  kısa kısa almayı tercih ettim..

Hasan El Benna 1906— 1949 yılları arasında yaşamış Mısırlı bir mütefekkirdir. Mısırda eğitim ve öğretimin yaygınlaşmasında etkili bir isimdir. Hatta yalnız Mısır değil, diğer İslam devletlerinde bile okul sayısının artmasında büyük rol oynamıştır.. Müslüman kardeşler topluluğunu kuran bir liderdir. Daha çok sömürge ülkeler üzerine eğitim ve faaliyetini kurgulamış bir özgürlük mücadelecisidir. Emperyalist düşünceler karşısında ki duruşuyla tanınır. 1949 yılında Kahire’de göz yumulan bir faili meçhul cinayetle şehit edilir..

Birazda tavsiye niteliğindeki özlü sözleri ..

-Ahdinize, sözünüze ve vadinize vefa gösterin. Şartlar ne olursa olsun bunlara muhalefet etmeyin.

-Okuma ve yazmanızı sağlamlaştırın. Müslümanların gazete ve dergilerini çokça mütalaa edin. Küçük de olsa kendinize ait bir kütüphaneniz olsun. İhtisas sahibi iseniz branşınızda derinleşin

-Şartlar ne olursa olsun ezanı duyduğunuz zaman namaza kalkın.

-Kur’an’ı Kerim’i okuyun, inceleyin veya dinleyin. Azıcık zamanınızı bile yararsız işlere ayırmayın.

-Dilinizi düzgün konuşmaya çalışın. Çünkü bu Müslüman olmanın belirtisidir.

-Hiç bir konuda aşırı tartışmayın. Zira gösteriş hiç bir zaman yarar sağlamaz.

-Fazlaca gülmeyin. Çünkü Allah’a bağlı olan gönül, sakin ve vakarlı olur.

-Maskaralık yapmayın. Çünkü mücahit bir millet, ciddiyetten başka bir şey tanımaz.

-Dinleyicinin işiteceğinden fazla sesinizi yükseltmeyin. Çünkü bu bencillik ve eziyet vermektir.

-Kişileri çekiştirmek ve tavırları küçümsemekten sakının. Hayırdan başka bir şey konuşmayın.

-Karşılaştığınız kardeşlerinizle sizden istemese bile tanışmaya bakın.

-Görevler vakitlerden fazladır. Vakitten yararlanmak için başkasına yardımınızı esirgemeyin. Yapacak bir göreviniz varsa onu en kısa yoldan en güzel şekilde bitirmeye çalışın.

-Her hususta temizliğe önem verin. Evinizde, elbiselerinizde, vücudunuzda, iş yerinizde. Çünkü bu din, temizlik üzerine kurulmuştur.

.-Hükümet vazifelerine düşkün olmayın ve onları rızkın en dar kapısı olarak bilin. Ama size verildiği zaman da reddetmeyin. Davanın vecibeleri ile tamamen çatışmadığı müddetçe bu vazifelerden ayrılmayın.

– Malınızın bir kısmı ile davaya katılın, üzerinize farz olan zekâtı cemaate verin. Geliriniz ne kadar az olursa olsun, ondan fakir ve yoksullara bir hak ayırın.

– Az da olsa malınızın bir kısmını beklenmedik hadiseler için ayırın ve katiyen lüks eşyaya kapılmayın.

– Durmadan tövbe ve istiğfar edin. Uyumadan evvel birkaç dakikanızı nefsinizi muhasebeye ayırın. Şüpheli şeylerden kaçının ki harama düşmeyesiniz.

– Eğlence yerlerine yaklaşmak şöyle dursun, onlara karşı bir savaşa girişmelisiniz. Bütün konfor ve rehavet görüntülerinden uzaklaşın.

– Her yerde davanızı yaymaya çalışın. Nefsinizle şiddetli bir şekilde mücadele edin ki, onun yularını ele alasınız; gözünüzü haramdan ayırın, duygularınıza hâkim olun.

Yukarıda da yazıma başlarken demiştim; her satırı onlarca sayfa yazı ile anlatılmaz… Zannedersem okuduktan sonra sizde hak vermişsinizdir

Selam ve dua.

 

Şeref Işık
Şeref Işıkseref@haber49.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.