SAHİPLİ MUŞ.!

“Muş’un sahibi yok..” bu görüş/deyiş dillere pelesenk olan, kulakların aşina ola ola aşındığı önemli bir mottomuz..!
Yetişkinler bir yana dursun yoldan 10-15 yaş grubundan 100 tane çocuğu çevirip Muş ile ilgili fikirlerini sorsanız istisnasız hepsi “Muş sahipsiz” diyecektir..Peki nedir bu işin aslı gerçekten Muş sahipsiz mi? Nasıl oldu da, neler oldu da halk olarak bu kanaate vardık? Bu sorunun yüzlerce haklı cevabı olabilir. Hiç şüphesiz verilecek cevapların %95’i siyasetçi ve yerel yöneticilerle ilgili olacaktır. İşin o kısmıyla ilgili çok şey yazabilirim fakat öyle yapmayacağım. Mevzunun “bizlik/halk” ile ilgili boyutunu ele alacağım.. Şikâyet etmek yerine mevzuya ÇÖZÜM ODAKLI bakabilmeyi ve işin bizlik tarafını irdelemeyi memleketin bugünü ve yarını açısından çok önemli görüyorum. Zira devamlı şikayet eder pozisyondan çıkıp çözüm için fikir ve eylemlerde bulunma idrakine kavuşabilmek nice sorunlara çare olacaktır..
“Sahipsiz Muş” meselesinin temelinde bireysel tercihlerin, sığ düşünmenin, sorumluluktan kaçmanın, şahsi menfaatlerin ön planda tutulmasının, gayretsiz, duyarsız, sorumsuz, korkak, “bana ne ci”, hasetçi, partici, adamcı olmak yatıyor. Evet SORUMLULUKTAN KAÇIYORUZ, topu taca atıyoruz, “bana mı kalmış” diyoruz.! Menfaat icabı, ahbap çavuş ilişkilerimizden dolayı yöneticilerin yanlışına ses çıkarmıyor, bilakis destekliyoruz. Görevimizin oy vermekle bittiğini zannediyor, her şeyi oy verdiklerimizden bekliyoruz. Memleketin kötü oluşunda pay sahibi oluşumuzun üzerini yöneticilere laf atarak ört bas etmeye çalışıyor, bu şekilde kendimizi temize çıkardığımızı sanıyoruz. Biz böyle yaparken memleket her gün daha kötüye gidiyor. Ve biz suçluyu devamlı uzakta arıyoruz.! Tüm bu sebepleri ortadan kaldırmadıkça, elimizi taşın altına koymadıkça ve dürüst olmadıkça arzu edilen toplumsal refahın ve kalkınmanın sağlanamayacağını bilmemiz gerekiyor. Ne yazık ki biz düzelmeden hiç bir şey düzelmiyor.. NASILSAK ÖYLE YÖNETİLİYORUZ.!
MUŞ SAHİPSİZ DEĞİL, SAHİBİ BİZLERİZ.! Kendimize sahip aramaktan yada sahipsiz Muş demekten bir an evvel kurtulmamız,devamlı tepedekileri eleştirmekle bir yere varılamayacağını anlayıp tüm değerlerimiz ve toplumsal problemlerimiz için mücadele vermemiz gerekiyor.!

Ufuk Bayrak
Ufuk Bayrakufuk@haber49.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.