ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNİN BÖLGE EKONOMİSİNE KATKISI « Haber49 Gazetesi | Muş'un Haber Sitesi

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNİN BÖLGE EKONOMİSİNE KATKISI

Bu haber 14 Haziran 2018 - 12:48 'de eklendi ve 722 views kez görüntülendi.

Organize Sanayi Bölgelerinin kökeni, 1800’lü yıllarda başlayan sanayileşme hareketi ve daha sonrasında meydana gelen sanayi devrimiyle Avrupa’daki bazı yerleşim merkezlerinde sanayi tesislerinin hızla artmaya başlamasıyla ortaya çıkmıştır.  1896 da İngiltere’deki ilk organize sanayi bölgesi uygulaması sonrasında ABD ve Avrupa’da yayılmaya başlamıştır. OSB’ler belirli düzen içerisinde aynı sektör işletmelerinden bir araya geldiği gibi farklı sektörden işletmelerin de bir araya geldiği yerlerdir. İşletmeler açısından bakıldığı zaman OSB’ler hem rekabet oluşturma hem de sinerji oluşturma açısından oldukça uygun alanlardır.

Bursa ile başlayan OSB süreci, gelinen noktada hemen hemen her ilde bir ya da birkaç organize sanayi bölgeleri ve ilçelerde, küçük sanayi siteleri şeklinde düzenli bir yapıya büründüğü görülmektedir. 1960 planlı ekonomiye geçişle birlikte OSB’lerin ülke ekonomik yapısı içerisindeki etkinlikleri artmıştır. Bir ülkenin gelişmişlik göstergelerinin başında ekonomik gelişmişlik gelmektedir. Ekonomik yapının gelişmesi de ancak planlı bir ekonominin hayata geçirilmesi ile mümkündür. OSB’ler de daha düzenli bir ekonomik yapının, sanayileşme ve üretim sürecinin oluşturulması açısından oldukça uygun alanlardır. OSB’ler düzenli çevre politikası oluşturulması ve güçlü sanayileşme politikalarının hayata geçirilmesi açısından önem arz eden yerlerdir.

1960 lı yılların başından beri de ülkemizde uygulanmaya başlanan OSB’ler uygulanmaya başlandığı yıldan itibaren; işsizliğin azalmasında, sanayi yatırımlarının hızlanmasında, üretimin artmasında, bölgesel eşitsizliğin giderilmesinde, düzenli sanayileşmeye geçilmesinde ve bölgesel kalkınma alanlarında önemli roller ve görevler üstlenmişlerdir. OSB’ler ülkelerin, bölgelerin ve şehirlerin ekonomik yapılarının gelişmesinde önemli görevler üstlenmektedir. Bunların başında sanayileşmenin yol açtığı olumsuz etkilerin üstesinden gelinmesi; çevreye duyarlı düzenli kentleşmenin sağlanması gelmektedir. OSB’ler bulundukları bölge ve kentlerin her.. Anlamda zenginleşmesini de sağlarlar. OSB’ler istihdama yaptığı katkıdan dolayı işsizliğin azalmasına ve ülkenin insan kaynaklarının tam anlamıyla kullanılmasını sağlarlar. bu da beraberinde eşit olmayan bir gelir dağılımını getirmekte, eşit olmayan gelir dağılımı da toplumda olumsuzluklara neden olmaktadır.  Öte yandan istihdam ettiği çalışanlarına daha iyi ücret ödeyerek refah seviyesinin artmasını sağlar. Daha iyi bir refah seviyesi daha mutlu bir insan, daha mutlu bir insan da daha mutlu bir toplum haline dönüşür. OSB’ler kurulmuş oldukları bölgelerin sadece ekonomik yapılarına olumlu katkı sunmazlar. Aynı zamanda sosyal yapının da gelişmesine katkı sunarlar. OSB’lerde istihdamın artırılması ve tamamlayıcı mesleki eğitimlerin daha düzenli bir biçimde yapılmasına imkan oluşmaktadır. Devlet, OSB’ler kurarak tarıma uygun olmayan yani tarım yapılamayan arazileri kamulaştırma suretiyle vatandaştan alır, satın aldığı kişiye arazi değerini ödeyerek yarar sağlar ve ülke ekonomisine kazandırır.

Güçlü bir sanayi güçlü bir ülke demektir. Bunun en yakın örneğini Avrupa’da sanayileşmesini tamamlayabilmiş ülkelerde görürüz. Şu haliyle bile bölge ekonomilerine çok önemli katkılar sağlayan OSB’lerin yaygınlaştırılması, yatırımcıların bu bölgelere yönlendirilmesi için motive edilmesi ile bölgenin kalkınma süreci hızlanacak ve OSB’lerin bölge ekonomilerindeki etkin rolü daha da pekişecektir. Bu yazıda bizleri emeği geçen Muhammed Aktı kardeşime teşekkür ederim kalın sağlıcakla…

Serkan Güresmer
Serkan Güresmerserkan@haber49.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.