ÖNCE ADAM OL!

Boşuna dememişler, “oku adam ol baban gibi, eşek olma…” Adam olmak her babayiğidin karı değil. Zaten herkese de yakışmıyor.

Azeril bir arkadaşım söylemişti;

ADAM VAR Kİ; ÇOK ADAMDAN YAHŞİDİR.

ADAM VAR Kİ; EŞEK ONDAN YAHŞİDİR.

Doğrusu hoşuma gitmişti.. Adam ağzını yüzünü bilmiyorsa, büyüğünü küçüğünü tanımıyorsa toplumda ulu orta patavatsızca konuşuyorsa, adam mı yani.

Bizde ‘adam olmak’ kelimesi her yönden dürüst samimi çalışkan fedakâr vefakâr ve güven manasında kullanılır. Her ne şartta olursa olsun. İster cami minberinde ister meyhane köşesinde. Hiç fark etmez…

Hangi makama unvana sahip olursan ol. İster amele, işçi, memur ister idareci? Havaya girmeyecek tepeden bakmayacaksın… Hangi işi yaparsan yap liyakat sahibi olacaksın.

Yani işinin hakkını vermeye çalışacaksın. Ancak havaya girip nefsinin gazına gelmeyeceksin.

Müslümansan eğer kutsalın ne söylüyorsa hakkını vereceksin.. Biliyorsun iki yüzlüye islam literatüründe MUNAFIK  denir…        

Her dönemin adamı olmayacak, her dönem adam olacaksın. Bağlı bulunduğun kurumda hangi mevkii de olursan ol vatandaşın arasında sen de bir vatandaş olduğunu unutmayacaksın.

Ve yine yaptığın işin baş kaynağı insan olduğunu da unutmayacaksın. Aldığın maaşın, sattığın malın vatandaşın cebinden çıktığını bileceksin. Hakkını vereceksin yavrucağım.. Lafla olmaz. Eğer adamsan tavrınla göstereceksin. Öyle; hem mangalda kül bırakmayacak kadar dürüst hem de aldığını hak etmeyecek kadar duyarsız.. yada bire alıp beşe ona satacak kadar kurnaz. Geç onları.

Menfaatin uğruna takla atmayacak muz uğruna elini ovuşturan şempanzelere benzemeyeceksin… Yukarıya eğilip, kendinden aşağıdakileri de kendine eğilmeye mahkûm etmeyeceksin.

Vatan Millet Bayrak dedin mi candan da yardan da geçmeyi bileceksin.  Memlekete millete hizmeti sevda bileceksin. Birilerini arkana alarak efelenip diklenmeyeceksin.

İstediğin gibi davranıp beklediğini bulamayınca mağdur edebiyatı yaparak sahte kahraman kesilmeyeceksin.

Kaleminde, kelamında, şerefini düşünecek. Habis emellerine alet etmeyeceksin.

Adap ve erkâna uyacaksın. Özellikle maalesef Muş’umuza ait alçakça şakalaşmaların getirdiği basit karekter sahibi olup da sonradan o adi basit belden aşağı küfürleşmeleri kültür diye yutturup devam ettirmeyeceksin. İşte o zaman sana adam diyecekler.  Yoksa kütük bile olamazsın. Zaten sen adam oldun mu, ben adam oldum mu, diğeri adam oldu mu memleket adam olur… o zamanda kimse seçtiğinden, tercih ettiğinden ve genelden şikayetçi olmaz.

Yeter mi?

Selam ve dua…

Şeref Işık
Şeref Işıkseref@haber49.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.