NARSİST KİŞİLİK BOZUKLUĞU « Haber49 Gazetesi

NARSİST KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Bu haber 01 Mayıs 2018 - 12:10 'de eklendi ve 467 views kez görüntülendi.

Sizi temin ederim ki makaleyi okudukça bu kişilik bozukluğuna sahip kişiler birer birer gözünüzün önünde belirecek.!

Narsisizmin belirtileri özellikle toplum önünde olan yada olmaya çalışan insanlarda çok belirgin şekilde kendini gösteriyor. Makaleyi okuyunca davranışlarını farklı değerlendirdiğiniz kişilerin aslında kişilik bozukluğuna sahip olduklarını göreceksiniz.!

Bir kere narsistlerde üstünlük duygusu, beğenilme gereksinimi had safhadadır. Başarı ve yeteneklerini abartma, başarılı yada yetenekli olduğunu sanma, yeterli başarı göstermeksizin üstün biri olarak tanınmayı bekleme.. Özel ve eşi bulunmaz biri olduğunu zannetme, çok beğenilme isteği, her şeye hak kazandığı duygusu, ilişkileri çıkarları için kullanma.. Başkalarını kıskanma ve kendinin kıskanıldığına inanma.. Toplumda kabul görebilmek için gayri ahlaki davranışlar sergileme klasik narsist davranışlarıdır.

 

Narsistler sadece kendileri için vardırlar. Diğer insanları sadece kendi çıkarları için kullanırlar.. Onların kitabında asla empatiye yer yoktur.  Diğer insanları umursamalarının tek nedeni kendisi hakkındaki yargılarıdır.(övgü, takdir vs.) Takdir edersen, menfaatine yararsan senden iyisi yoktur. Ters düşersen senden kötüsü olmaz..

Kendilerini yeterli görüp başarıya ilişkin fantezilerle uğraşırlar. Kırılgan ve eleştiriye tahammülsüzdürler.. İnsanlarla yüzeysel ilişkiler kurarlar, devamlı övgü isterler, alkış beklerler. Başkalarına güvenmezler, dayanamazlar, aşırı kıskançtırlar.. İyi birer taklitçi ve yalakadırlar. Adını farklı koysalar da hemen her adımları menfaatlerine yöneliktir.  Mesele menfaatleriyse hak, hukuk, etik tanımazlar. Dışarıya dürüst, aşırı ahlakçı, adil, alçak gönüllü, paraya ve mevkiye önem vermeyen biri olarak görünürler fakat tam tersidirler..  Kendilerini anlatmak için devamlı fırsat kollarlar. Hep önde(vitrinde) olmak, hep konuşulmak isterler. Zeka durumları tartışılır fakat kurnazlıkta pek mahirdirler ve buna mukabil insanları iyi kullanırlar. Karakter ve bilgi yoksunluğunu dış görünüşlerine önem vererek, maddi değeri olan eşyalara dikkati çekerek ve insanlara farklı yöntemlerle saldırarak kapatmaya çalışırlar…

Evet, onlar böyledir. Ve bu insanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Bu tiplerin özellikle toplum önünde olanları, toplumu yönlendirme potansiyellerinin ve örnek olabilme olasılıklarının olması her anlamda tehlike arz ediyor. Muş olarak onca problemin içinde bir de bu tip insanların çokluğu ve konumu problemleri katlıyor. Zira bir çok toplumsal problemin temeline inerseniz orada bu insanların olduğuna şahit olacaksınız. Bu tiplerin farkına varmak(ki bu yazı onun için) ve prim vermemek en önemli çözüm olarak görülüyor. Muhabbetle..

Ufuk Bayrak
Ufuk Bayrakufuk@haber49.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.