Muş’lu hemşerimizin “Maçkar” adlı romanı çıktı « Haber49 Gazetesi | Muş'un Haber Sitesi

Muş’lu hemşerimizin “Maçkar” adlı romanı çıktı

Bu haber 07 Kasım 2019 - 15:11 'de eklendi ve 1.316 views kez görüntülendi.

Muş Bulanık ilçesi Karaağıl köyünden dünyaya gelen ve Diyarbakır da öğretmenlik yapan hemşerimiz Salih Yılmaz’ın ‘Maçkar’ romanı okuyucularla buluştu.

Muş’lu hemşerimiz Salih Yılmaz’ın çok sevilen  “Yüzük” adlı romanından sonra ikinci kitabı olan “Maçkar” Lis kitap yayın evinden çıktı. Yılmaz’ın Maçkar ismini verdiği roman okuyucular tarafından büyük beğeni alıyor. Kitaba ismini veren Maçkar 2’ın Türkçe anlamı ‘Tarla sürücüsüdür’ tarlada verimin ve kalitenin iyi olması için de Maçkar’ın ( Tarla sürücüsünün) ehil ve iyi olmasına bağlıdır. Eserdeki Maçkar mecazi olarak kullanılıp köy yönetim kurulu ile ilgilidir. Bu kitapta köy yönetimindeki Maçkar karakteri romanın başkahramanı Herdem adındaki kadındır.

Eserde gerçek hayatta yaşanmış olaylardan esinlenerek, genelde toplumda, özelde köyde yaşanmış her türlü haksızlık, usulsüzlük,  adaletsizlik,  ahlaksızlık ve çarpık ilişkiler konu edildi.  Sosyal, siyasal ve kültürel sorunların toplumun değerleri gözetilerek çözmeye çalışan sosyal mutabakatın sağlandığı bir yapıyı dramatik ve hüzün yüklü aşkları içinde harmanlayan yalın ve tutarlı bir dille yazılmış olup oldukça sürükleyici ve akıcı bir romandır.

Kitapla ilgili gazetemize açıklamada bulunan Salih Yılmaz, “10 yıl önce ilk eserim olan ‘Yüzük’ romanını ile yazarlığa başladım. İkinci eserim olan ‘Maçkar’ romanını da okurlarımla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyorum. Maçkar romanında Herdem adındaki köylü bir kadının hikayesini anlatıyorum. Zorla evlendirilen Herdem’in mutsuz olan hayatında zorluğa karşı mücadelesini ve kadının sosyal hayatta her türlü baskıya karşı kadın mücadelesini anlatan sürükleyici ve etkileyici roman. Herkesin okumasını tavsiye ediyorum.” dedi.HABER49 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

19 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Eylül Kılıç20 Kasım 2019 / 20:22Cevapla

Kitabı okudum. Maçkar kelimesi bizim yöremizde “Tarla Sürücüsü” anlamına gelir. Baş kahramanın kadın olması yazarın kadınlara ne kadar önem ve değer verdiğini gösteriyor, bu durum çok hoşuma gitti. Romanın dili sade ve anlaşılır. Betimlemeler, diyaloglar çok güzel olmakla beraber karakterler de net bir şekilde aktarılmış. Herdem’in isteği dışında evlenmesi ve sevdalısına olan yoğun bağlılığı ve düşkünlüğü biraz bana garip geldi. Babasını ve kayınpederini affetmemesi ve de eşini yok saymasından dolayı Herdem’i biraz haksız buldum. Başkahramanın mevcut düzenin değişmesi için azim ve kararlılıkla verdiği mücadele takdire değerdir keza bu mücadele de başarıyla sonuçlanmaktadır. Kitap genel olarak akıcı ve başarılı bir yapıttır. Herkese tavsiye ederim.

  Salih YILMAZ4 Aralık 2019 / 08:58Cevapla

  Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Elif AKKOYUN18 Aralık 2019 / 12:54Cevapla

“Maçkar” kitabı annemin de dikkatini çekmiştir. Okuduğum zaman annem sürekli yanıma oturuyordu ve okuduklarımı dinliyordu.
Bu kitap 35 yıl önce Muş bölgesinde ki insanlarımızın yaşantısını yansıtıyor. Ben ise 25 yaşındayım, benden önceki olaylardır. Sanki bu olaylar annemin gözlerinin önünde canlanıyordu ve annemin hafızasını tazeliyordu. Keje’nin gördüğü çilelerden ben ve annem çok etkilendik, göz yaşlarımızı tutamıyorduk.
Erkek ruhlu Herdem gibi kadınlarımız vardır elbette ama toplumumuzda ki çarpık düzene karşı kimse cesaret edemiyor ve dile getiremiyor. Yazarımızı bu cesaretten dolayı tebrik ediyorum. Bu kitabın en dikkate değer yönü ise sürekli kadın kimliğinin ve kadınların ön planda olmasıdır. Ben bir kadın olarak yazarımıza minnettarım yüreğine ve emeğine sağlık. Acaba bu üslup ile ve bu dil ile başka eserleri olacak mı ? Merak ediyorum, kitabı çok beğendim.
Yazarımıza sevgi ve saygılarımla…

  Elif AKKOYUN18 Aralık 2019 / 13:31Cevapla

  “Maçkar” kitabı annemin de dikkatini çekmiştir. Okuduğum zaman annem sürekli yanıma oturuyordu ve okuduklarımı dinliyordu.
  Bu kitap 35 yıl önce Muş bölgesinde ki insanlarımızın yaşantısını yansıtıyor. Ben ise 25 yaşındayım. O dönemi yaşamadım. Sanki o olaylar annemin gözlerinin önünde canlanıyordu ve annemim hafızasını tazeliyordu. Keje’nin gördüğü çilelerden ben ve annem çok etkilendik, göz yaşlarımızı tutamıyorduk.
  Erkek ruhlu Herdem gibi kadınlarımız vardır elbette ama toplumumuzda ki çarpık düzene karşı kimse cesaret edemiyor ve dile getiremiyor. Yazarımızı bu cesaretinden dolayı tebrik ediyorum. Bu kitabın en dikkate değer yönü ise sürekli kadın kimliğinin ve kadınların ön planda olmasıdır. Ben bir kadın olarak yazarımıza minnettarım. Yüreğine ve emeğine sağlık. Acaba bu üslup ile ve bu dille başka eseri olacak mı merak ediyorum. Kitabı çok beğendim.
  Yazarımıza sevgi ve saygılarımla.

Salih YILMAZ23 Aralık 2019 / 11:44Cevapla

Elif Hanım, size çok teşekkür ederim. Sizin gibi değerli okuyucularımın güzel yorumları, bana olan desteğiniz beni duygulandırıyor. Bunun için Murat nehrinin suyu dursa da ben durmam. Yeni bir kitap yazıyorum. Yazacağım bu kitap Yüzük ve Maçkar kitaplarımdan inşallah daha iyi olacaktır. Bu kitabımın da başkahramanı kadın olacaktır. Yetimler, kimsesizler ve garibanlar üzerinden insanları ve hayatı anlatmaya çalışacağım. Kitabımın ismi “Sêwîdir”. Sêwî Türkçede yetim demektir.
Siz okuyucularımın ilgisine ve sevgisine layık olmaya çalışacağım. Herşeyin gönlünüzce olması dileğimle…

İlhami Aslan26 Aralık 2019 / 14:10Cevapla

Daha önce 175 sayfalık Yüzük kitabını okudum. O kadar akıcı idi bir günde bitirdim. Başka arkadaşlarıma önerdim. Fakat piyasada kalmamış. Neden ikinci baskısı yapılmıyor, merak ediyorum. Maçkar kitabı Yüzük kitabından daha iyi. Bugüne kadar Kürtçe eserleri okuduğumda zorlanıyordum. Bu kitap ise hafif ve sade bir dil ile yazılmış. Okuduğum zaman rahatlıkla içime sindi ve zevk aldım.
Yüzük kitabındaki Sosin’ın bu kitaptaki Kejê ile örtüşen yönleri vardır. Yazar, Kejê’nin en ince detaylarını harika bir şekilde tasvir etmiş. Ben Kejê’nin güzelliğine hayran kaldım. Bana göre Kejê hayal ürünü değildir. Öyle görünüyor ki Kejê yazarın üzerinde derin etki bırakmış.
Keşke yazar elindeki bütün malzemeleri bu kitapta kullanmasaydı. Çünkü normal birer kahraman olarak önümüze çıkan başta Kejê, Bişar, Rûmet, Bedîh ve Gulîzer gibi karakterleri her biri farklı kitaplarda ayrı birer başkahraman olabilecek düzeydeler.
Eminim Salih Yılmaz Mehmet Uzun’un bıraktığı bayrağı taşıyacaktır. Yazarımıza sevgi ve saygılarımla başarılar dilerim.

Salih YILMAZ27 Aralık 2019 / 13:23Cevapla

İlhami bey, “Yüzük” kitabimin telif hakkımı kimseye vermedim. Yayınevleri ikinci baskısı için talepte bulundular. Başka nedenlerden dolayı olumlu yanıt vermedim. Şimdilik ikinci baskıyı düşünmüyorum.
“Maçkar” kitabındaki kahramanlar bana göre sıradan insanlar değiller. Benim en yakın dostlarımdırlar. Benden daha değerli insanlardır. Onlara karakterine göre rol biçtim, kitabımda da bu şekilde yer verdim ve yazdım. İnsanların güzelliği, mertliği, dürüstlüğü ve bütün üstün vasıfları benim onlara olan sevgimin ve saygının ifadesidir. Herşeyin en iyisi sevgi ile anlam kazanır. Yazacağım “Sêwî” kitabındaki kahramanların da “Maçkar” kitabındaki kahramanlardan pek farkı yoktur. Onlar da benim için çok değerli insanlardır.
Mehmet UZUN bir efsane idi ve benim pirim idi. Onun derecesine gelmek için bir firin daha ekmek yemem lazımdır. İlginize ve övgünüze layık olmaya çalışacağım. Değerli okuyucum, size saygı ve sevgilerimle çok teşekkür ederim. Hoşçakalın.

Salih YILMAZ27 Aralık 2019 / 17:42Cevapla

İlhami Bey, “Yüzuk” kitabımın telif hakkımı kimseye vermedim. Yayınevleri ikinci baskısı için talepte bulundular. Başka nedenlerden dolayı olumlu yanıt vermedim. Şimdilik ikinci baskıyı düşünmüyorum. “Maçkar” kitabındaki kahramanlar bana göre sıradan insanlar değiller. Benim en yakın dostlarımdırlar. Benden daha değerli insanlardır. Onlara karakterine göre rol biçtim, kitabımda da bu şekilde yer verdim ve yazdım. Insanların güzelliği, yiğitliği, dürüstlüğü ve bütün üstün vasıfları benim onlara sevgim ve saygının ifadesidir. Herşeyin en iyisi sevgi ile anlamlıdır. Şimdi yazacağım “Sêwî” kitabındaki kahramanların da “Maçkar” kitabındaki kahramalardan pek farkı yoktur. Onlar da benim için çok değerli insanlardır.
Mehmet UZUN bir efsane idi ve benim pirim idi. Onun derecesine gelmek için bir firin daha ekmek yemem lazım. İlginize ve övgünüze layık olmaya çalışacağım. Değerli okuyucum, size saygı ve sevgilerimle çok teşekkür ederim. Hoşçakalın.

İlhami ASLAN29 Aralık 2019 / 20:09Cevapla

Yazarın bu kadar mütevazi olması; kendisini topluma kabullendirmeyi, alt tabakadaki insanlarla iyi ilişkiler kurabilmesi ve onların sorunlarını ve yaşantılarını iyi aktarmasına olanak sağlar. Sizin bu kadar mütevazi olduğunuzu anlıyorum. Salih Bey, sizin kitaplarınızdan aldığım tadı hiç bir kitapta bulamadım. Başarılarınızın devamını dilerim.

Salih YILMAZ31 Aralık 2019 / 13:00Cevapla

Çok değerli okuyum İlhami Beye tekrar teşekkür ederim, saygı ve sevgilerimi sunarım.

Salih YILMAZ1 Ocak 2020 / 15:33Cevapla

Birayê min ê Şivanê Dêrikî, ji bo keda te, ji te re gelek spas dikim. Her tist bi gorî dil ê te be…

Muhacir Akgün9 Ocak 2020 / 18:52Cevapla

Berî gotînın xwe ez sılav în gehrm û xurt ji tera dîşînım xalo.jıbo diyarîya te zor sıpas û lıber pênûsa te bejna xwe détewnînım.êmrémın 26 e lé mın gava ew pêrtûk xwandım bume 50 û 60 salé..jı giha çınînî heya sıtran a(dengbéjî) û jiyana gund heya çirokan û hewaltî heya yegîtîyé..mın dınav seré xweda jiyanek dın avagır..an herî xweş û an mın bextewargır,jiyana xwe heya iro mın û dayéga xwe bıhewra pértûk xwand..mın heya pértûk qedand(xıhlasgır)dayégamın ne lé bamın bu..car zaroktî car gundé wé car cıwanté wé..dahat lé ber ceva û berxuda dılorand û hêsrén cavén wé jıbo herdemé dahatın xwaré..bawergın ez şiroveya xwe dıgârım wek romané dıréj bênîwsım 😊 pértûk ewqas xweş e..jıbo kesén pértûké bêxwînın péşnéyarîyamın,bıla malbataxweda dê û bav anjî dabîr û bavbîrên xwera bêxwînın,ez bawerım jıbowan qelekî dıl xweşîgi mezın bıbe

Leyla Çelik27 Ocak 2020 / 21:50Cevapla

Maçlar kitabındaki betimlemeler o kadar güzel ki sanki sinema gibi gözümün önünde canlandı. İlk bölümlerde kadınlarda Gulizar başrol oyuncusu gibi göründü. Çünkü sevdalısı olan Denbej Rumet’i yıllarca peşinde sürüklendi ve ona kan kusturdu. Orta bölümlerde Gulizer Keje’nin gölgesinde kaldı. Keje’nin güzelliğini kusursuz bir şekilde yazıya dökmüş. Doğrusu Keje’nin güzelliğini kıskandım. Keje’nin başında geçen talihsiz olaylardan, çektiği çilelerden dolayı bu sefer Keje’ye çok acıdım. Hiç bir yürek buna dayanamaz. Son bölümlerde ise kitabın anafikri Herdem üzerinde şekillendi. O bölgede ve o dönemde Herdem’in toplumda bu kadar aktif olması biraz bana inandırıcı gelmedi. Bişar’ın bu kadar yürekli ve cesur olması. Bedih’in çağdaş bir dinadamı olması. Herdem’in liderliği, Keje’nin güzelliği, Tujo’nun profenel hırsızlığı, Xisto’nun fesad oluşu, Kubar ve Keleş’in insanlara tepeden bakması. Bu farklı karekterdeki insanları bu kitapta bir araya getirmiş. Yazarımızın ne kadar yetenekli olduğunu gösteriyor. Kitap hakkındaki yorumlara baktığınızda iyi karekterli insanlar Yazarımızın yakın dostlardır. Keşke onlardan bir de ben olsaydım. Kitap herkesin anlayabileceği bir dille yazılmış. Yazarımızı tebrik ediyorum. Başarının devamını diliyorum, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Salih YILMAZ30 Ocak 2020 / 22:33Cevapla

Çok değerli okuyucum Leyla Hanım’a; güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla size göre Herdem’in köy yönetimde ve toplumda etkili olması ve adeta bir kilit rol oynaması pek inandırıcı olmamış. Fakat bunu belirmek isterim ki: 90’lı yıllardan önce ben henüz bir lise öğrencisi iken, bulunduğum Muş’ta bir mahallenin o zamanki muhtarı bir kadındı. Herkes Muhtar Hanımın mahalle yönetimindeki idaresinde performansından çok memnundu.
Bununla birlikte, kadına hemen hemen annelikten başka hiç bir vasif tanımayan Osmanlının son dönemlerine bile dengbêlerin üstadı Evdalê Zeynê ile dönemdaş olan Degnbêj Golê bir kadındı. Üstelik namı ve şanı her yerde yankılanmıştı. Dengbêj Golê de Dengbêj Evdalê Zeynê gibi diyar diyar dolaşıp ağaların ve beylerin divanında kilamlar söylerdi. Tarihimizde böyle örnekler vardı ve her zaman olacaktır.
Bütün okuyucularım benim için çok değerli insanlardır. Okuyucularım olmadan ben bir hiçim. Sizin desteğinizle ayaktayım ve varım. Aynı zamanda siz değerli okuyucularım benim yakın dostlarımsınız. Hepinize minnettarım, sonsuz sevgi ve saygılarımı sunarım.

Narin Akar6 Şubat 2020 / 17:24Cevapla

Kitabınızı büyük bir keyifle okudum, kitabı çok sürükleyici ve anlaşılır buldum. Kürtçe okurken zevk alarak,sıkılmadan ve zorlanmadan okunacak çok değerli bir yapıt. Kadınların toplumdaki yerine cok güzel yer verilmiş. Toplumsal cinsiyetçi bakış açısı ve buna muhalif bakış açısı yerinde işlenmiş.²

Salih YILMAZ7 Şubat 2020 / 14:08Cevapla

Narin hanım, yorumlarınıza göre; kitabımın canalıcı noktasını yakalamışsınız. Size çok teşekkür ederim, sonsuz saygı ve sevgilerimi sunarım.
Sizin gibi değerli okuyucularımın ilgisine ve övgüsüne layık olmaya çalışacağım. Her şey gönlünüzce olması dileğimle…

Necla keskin10 Şubat 2020 / 09:38Cevapla

Kitaptaki baş kahraman(herdem) güçlü, içinde bulunduğu toplumdaki yanlış düzene kafa tutmuş toplumda görmeyi istediğimiz bir kadın figürü. Özellikle kitapta Herdem’in istemediği bir kişiyle evlilik yapmış olması ve bunun acısını hayatı boyunca yaşaması insanı derinden etkileyen bir durum. Ama buna rağmen yılmayıp gidişatın bu şekilde sürmemesi için var gücüyle çabalamış. Kürtçe kitap okumaya karşı önyargısı olan kitapseverler bence çekinmeden kitabı alıp okumalı. Yazarın çok anlaşılır ve akıcı bir dili var. Eminim herkes bu kitapta kendinden bir parça bulacaktır.

Salih YILMAZ11 Şubat 2020 / 19:42Cevapla

Çok değerli okuyucum Necla Hanım; kitabıma olan ilginiz ve güzel yorumlarınız için teşekkür ederim, sonsuz saygım ve sevgilerimle…

Salih YILMAZ16 Şubat 2020 / 10:21Cevapla

Değerli Mehmet Can Kadri Polat okuyucumun yorumları için çok teşekkür. Sağlık ve mutluluk dileğimle…