MUŞ – MİLLET – VEKİL (2)

Halk vekillere diyor ki; “Benim devletin kasasında şu kadar param var. Sende biliyorsun ki(?) benim memleketimin şu şu eksikleri, sıkıntıları var. Seni kendime vekil seçtim git devlete bu sıkıntıları bildir ve kasadaki paramızı kullanarak sıkıntıları gider!”

Halk devam ediyor;

“80 milyon ülke 81 vilayet yüzlerce ilçe ve binlerce köy var. Devlet’in kasası hepsine ait. Hepsinin de hizmete(paraya) ihtiyacı var. Hepsi de yollar, köprüler, barajlar, hastahaneler, okullar, tesisler ister. Tüm bunlar devletin halkına karşı yerine getirmesi gereken bir borcudur. Lakin gel gör ki ağlamayana da emzik vermiyorlar. İstemek lazım..! Memleketimizde işsizlik had safhada, gençlerimiz perişan, boyna göç veriyoruz. Tarım ve hayvancılık memleketiyiz fakat bunu toplumsal kalkınmaya eviremiyoruz.  Konumuyla, ovasıyla, doğasıyla, tarihi yapılarıyla müthiş bir zenginliğe sahibiz. Un var, yağ var fakat helva yapabilen yok. Şimdiye kadar bu sıkıntıları giderir, toplumu kalkındırır hasılı helva yapabilir diye Ankara’ya gönderdiğimiz “hiç bir” vekilden beklediğimizi bulamadık. 90 yıllık mazimiz bu günümüzün özeti, atiye umutsuzca bakmamızın sebebidir… Sana güveniyoruz. Sen ne inancımızda ne de kültürümüzde hoş karşılanmayan adamcılık, aşiretçilik, rantçılık gibi işlere tenezzül etmez hakkı hukuku adaleti bilir ve gözetirsin. Sen adaylığı, vekilliği şahsi hesapların için basamak etmez, vekil koltuğuna oturabilmek için değer yargılarını çiğnemez, kapalı kapılar ardında kimselere toplum vicdanını rahatsız edecek vaatlerde bulunmaz, güveni suistimal etmez, halka Müslümanlığın gerektirdiği gibi davranır memleketi de bu ölçüde idare edersin… Tüm bu tutum ve davranışlarınla topluma iyi örnek olur toplumsal ahlak, toplumsal güven, toplumsal işbirliği, toplumsal kalkınma gibi olmazsa olmaz kriterleri oluşturur ve bunlara işlerlik kazandırırsın.. Sen karakterlisin, dürüstsün, kültürlü, entelektüel ve vicdanlısın. Sen Kur’an’ı, Platon’dan DEVLET, G. Petrov’ dan  BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE isimli ve kalkınmalarla ilgili farklı kitapları okumuşsundur yada okursun ve bunlar ışığında memlekete fayda sağlarsın.. Sen çevreni akrabanla, maddi nema, koltuk yükseltme vb hesapları güdenlerle değil vasıflı, uzman, memleket idaresinde ehil, donanımlı ve gönüllülerle şekillendirirsin. Çevrenin yalaka ve rantçılarla çevrilmesine ve onların halkla bağını koparmasına, seni yanlış yönlendirmelerine fırsat vermezsin. Eleştirilere düşman gözüyle bakmaz, halkla daha çok istişare eder ve halka sorumluluk bilinci aşılarsın.

Halkın parasıyla halka hizmet götürmek bir mecburiyettir, olması gereken doğal bir durumdur. Sen bunu bilir, yaptıklarını bir lütufmuş gibi başa kalkmazsın.. Herkese eşit ve adil olursun. Toplumsal kalkınma ve refah yolunda canhıraş çabalarsın. Türlü tesis ve etkinlik ile halkın sanata, ilime, bilime, tarihe, kültüre ve bilumum değerleri gereken önemi verir, bunları halkla buluşturur, sosyal hayata anlam katarsın.  De haydi yolun açık olsun.!

Ufuk Bayrak
Ufuk Bayrakufuk@haber49.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.