MUŞ-MİLLET-VEKİL (1)

Ülkenin en geri kalmış ili olarak bir seçim dönemine daha girmiş bulunuyoruz. Hakkımızda hayırlısı diyecektim ama şimdiye kadar yaşanılanlara bakarsak şöyle demek daha doğru olacak; “ hayırlısını düşünelim, hayırlısını niyet edelim, hayırlısını söyleyelim ki Allah ta hakkımızda hayırlı olanı nasip etsin.” Halk olarak memleketin gerçeklerine nasıl baktığımız, vekiller de hangi kriterleri gözettiğimiz ve onların nasıl karaktere sahip oldukları, eğitim düzeyleri, geçmişleri, ehillik durumları çok ama çok önemli… Dönüp şimdiye kadar yapmış olduğunuz tercihleri bir irdeleyin ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız…

Muş’ta ki vekil profili genellikle taziye, düğün, hasta ziyareti, ulusal ve dini bayramlarda, önemli gün ve gecelerde tebrik mesajları ile; ihale dağıtma, yakınlarını işe yerleştirme ve yine yakınlarını kurumlara atama vb. olarak karşımıza çıkıyor. Tabi bu iki taraflı(vekil,halk) oluşan bir tablo..

Vekillerin bu tutum ve davranışları halk nazarında yer buluyor, talep oluyor ki öyle davranmaya, yaptıklarını da “hizmet” olarak görmeye/göstermeye yelteniyorlar. Bunu derken tüm suçu halka atıyormuşum gibi algılanmasın. Sadece vekillerin çizdiği profildeki halkın etkisini vurgulamaya çalışıyorum. Hepimiz de biliyoruz ki “YÖNETİCİLER HALKIN AYNASIDIR.!” Emin olun ki pozitif ayrımcılıktan nasiplenen bir çok kişi kamufle olma psikolojisiyle geri kalmışlıktan, işsizlikten, adamcılıktan dem vuruyor. Tabi bir de işin kaymağını yiyip etliye sütlüye karışmayanlar var. Ezcümle vekiller nabza göre şerbet veriyor.. NASILSAK ÖYLE YÖNETİLİYORUZ.! Büyük yüzdenin kişisel hesaplarını gözettiği ve bu gayeyle kendini kötü etme olasılığından kaçındığı bir toplumda başa gelen kişinin şahsi menfaatlerini gözetmeyeceğini, Muş için partisiyle ters düşeceğini mi düşünüyorsunuz? Ki olması gereken bir vekilin memleketi için her şeyi göze alması ve memleket menfaatlerini ön planda tutmasıdır. Yapmıyorlar, yapamıyorlar çünkü onlar bizlerden biri. Dedik ya “Onlar bizim aynamız ,nasılsak öyle yönetiliyoruz.!”

Peki düz mantıkla, “olması gerektiği” şekliyle bir vekilden beklenilen nedir yada ne olmalıdır? Muş’un realitelerinden yola çıkarak bu soruya;

  • Tarım ve Hayvancılığın Geliştirilmesine yönelik adımlar
  • İstihdama yönelik büyük ölçekli yatırımların yapılması
  • Turizm temelli yatırımlar

Şeklinde üç temel başlık üzerinden cevap verebilirim.

Muş için hayati öneme sahip bu üç konu HİZMET NEDİR sorusunun karşılığıdır…  Tarım ve hayvancılığı geliştirin, bacalı yada bacasız en az 2-3 bin kişinin çalışacağı bir fabrika kurun, Çengilli Kilisesi başta olmak üzere tarihi yapıları inşa edin, Kurtik Dağı’na yaz kış kullanılabilecek bir tesis kurun. Bunlar Muş’un kalbidir, gözüdür, ayağıdır. Bunlar ekonomik ve sosyal kalkınmanın, toplumsal refahın olmazsa olmazlarıdır. Bunlar ilerisi için tetikleyici unsur ve zincirin ilk halkasıdır. Diplerden kurtuluşun formülü bu üç maddede saklıdır. Bir vekil adayı sadece bu maddeleri gerçekleştireceğini vadetse kâfidir.

Ufuk Bayrak
Ufuk Bayrakufuk@haber49.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.