KOMŞULUĞUMUZU GÜNCELLEME

Son zamanlarda yani bundan takribi, iki üç ay evvel İslam’ın güncellenmesi gibi bir konu gündeme geldi. Hatırladığım kadarıyla mart ayının ilk günleriydi.. Sn. Cumhur Başkanı Erdoğan bu konuyla ilgili bir de önemli bir konuşmada yapmıştı..

Bir hususu karıştırmamak lazım.. Reform başka şey, güncelleme başka şey… Dinde reform olmaz. Ancak güncelleme olabilir. Bende İslam’da güncellemeden yola çıkarak yine İslam’ın ışığında KOMŞULUĞUN ÖNEMİ HERKESÇE MALUM OLDUĞU İÇİN komşuluğun güncellemesini yaptım…  Katılırsınız yada katılmazsınız o beni pek ilgilendirmiyor…

Ancak, atalarımız şöyle bir değerlendirme yaparlar..

— Kırk hane sağdan say, kırk hane soldan.. Bunlar komşudur..

Ama şimdilerde, içinde kaybolduğumuz  kent kültüründe bırak kırk ev, aynı apartmandakiler bile bir birlerine yabancı. Kırktan vazgeçtik, dört bile yok.. Kentleşmeye bağlı kaybolan komşuluk kültürümüz yerini SANAL ALAMDEKİ KOMŞULUĞA bıraktı..

Eskiler komşularıyla dertleşir,  neşelerini, acılarını onlarla paylaşırdılar… Şimdilerde ise,  sanalda bu paylaşımlar var.. Facebook, instrgram, watsapp vs paylaşımlar… Hakkını yemek lazım, çoğu kere bitişik komşudan daha fazla yardımcı oluyorlar. Ta ekliliklere kadar bile gittiği oluyor.. Ben bir arkadaşım facebookta tanıştığı bir adamın intiharına engel olduğuna şahidim…

İşte ben burada GELENEKSEL KOMŞULUĞU GÜNCEKLLİUYORUM.. Şöyle ki; Nasıl ki komşularımızı rahatsız etmeme yasağı,  gerek İslami komşuluk anlayışı ve gerekse geleneksel kültürümüzde varsa öylede sanaldaki komşularımızı da o meyanda rahatsız etmememiz lazım..

Sayfamızdaki insanların kişiliklerini nazara alıp onları rahatsız edici, kişiliklerini rencide edici paylaşımlar yapmamamız lazım…. Fikir ve görüşlerimiz kimseyi rahatsız etmeyecek tarzda daha olumlu cümlelerle anlatmamız lazım… Çoğumuzun sayfasında en azından bin—iki binin üzerinde komşumuz var.. Resim paylaşımları, fikir paylaşımları, siyasi paylaşımlar , yorumlar vs vs daima yapıcı olması lazım……..Burada bir ricada bulunsam, !!!!

— O muhteşem sofralarınızı paylaşmasanız çok güzel olacak… Resimleri paylaşacağınıza bir iki lokmanızı paylaşın…

Her ne ise …Ben bu şekilde bir GÜNCELLEM YAPTIM.. Katılırsınız yada katılmazsınız .. Size kalmış ……..

Selam ve dua

Şeref Işık
Şeref Işıkseref@haber49.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.