HDP adayı Sakık, Basın mensupları ile bir araya geldi « Haber49 Gazetesi

HDP adayı Sakık, Basın mensupları ile bir araya geldi

Bu haber 26 Şubat 2019 - 13:24 'de eklendi ve 660 views kez görüntülendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Belediye Başkan adayı Sırrı Sakık ve parti yöneticileri, Muş’ta görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi.

31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimlerde HDP’den Muş Belediye Başkanı adayı olan Sırrı Sakık ve Eş Başkanı adayı Sibel Genç ile parti yöneticileri, ilde görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. HDP’nin seçim çalışmasından bahseden HDP Muş Belediye Başkanı adayı Sırrı Sakık, birlik ve beraberlik çağrısında bulunarak, Muş’u Muşlularla birlikte yöneteceklerini ifade etti. Kendisine başka illerden de belediye başkanı adayı teklifinin geldiğini, ancak tepeden tırnağa yaralı olan bir kent olan Muş’ u tercih ettiğini söyleyen Sakık, Muş’un siyasi hayatında kendisine çok şey verdiğinin altını çizdi. Sakık, konuşmasında şunları dile getirdi: “30 yıllık aktif bir siyasetten geliyorum. Gittiğim her yerde söylüyorum; bugün parlamentoda bulunan Sayın Cumhurbaşkanından, diğer partilerin genel başkalarına kadar hepsinden daha eski bir siyasetçiyim. Onları iradesi ne kadar büyükse bizim irademizde bir o kadar büyüktür. Dişimiz, tırnağımızla bu topraklarda bir demokrasi mücadelesi sürdürüyoruz. Onlar ne kadar bu ülkenin bekasını savunuyorlarsa, biz de bir o kadar savunuyoruz, ama dil, kültür, kimlik inanç konusunda farklı düşünüyoruz. Onun içindir ki biz hepimiz yani HDP, bütün kimliklerin bütün inançların partisidir, kadınların partisidir, gençlerin partisidir. Onun içindir ki yanı başımızda her yerde eş başkanlık sistemini savunan ve bunu hayata geçirmek için çaba sarf eden bir siyasi gelenekten geliyoruz. İlk dönemden bu partiyi oluşturduğumuzda Demokratik Toplum Partisi’nin ben Eş Başkan yardımcısıydım. Zorlayarak demokrasiyi inşa etmek için bu çabalarımızla oldu. Bugün de Türkiye’de özelde yerelde, yerel çünkü demokrasinin kalbidir, yerelden demokrasi filizlenir. Onun için yereli çok önemsiyoruz. Kadın arkadaşlarımızın siyasette yer bulması bugün, bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Eş Genel Başkanlık sistemimizin asıl hedefi budur, böyle bilinsin. Kamuoyunda farklı şeyler tartışılıyor, konuşuluyor ona bir vurgu yapmak için söyledim, biz çaba sarf ediyoruz. Sibel arkadaşımızla birlikte çalışacağız. Bütün arkadaşlarımızla şimdi durumumuz bu, kentimiz bu, biz tepeden tırnağa yararlı bir kente talip olmak için geldik buraya. Yani siz, tüm Türkiye kamuoyu çok iyi biliyorsunuz ki, ben 30 yıllık aktif siyasetteyim ve bu kent bana birçok şey verdi. Birçok kentte siyasete girdim, birebir mücadele ettim. Adana’ya gittim, oradan vekil seçildik bir dönem. Manisa’ya gittim oradan seçilmedik ama bize hile yaptılar. Ama asıl amacım benim vekillik falan yapmak değil. Böyle bir şey olmuş olsaydı buradan da olabilirdi ama Ağrı’da çok büyük talepler olmasına rağmen Eş Başkanlarımızın da beni önermelerine rağmen, böyle bir talebim olmadı. Ama eğer ben bu sürece bir katkı sunacaksam bu noktada katkı sunmaya hazır olduğumu söyledim. Şimdi yerel seçimlerde de benim herhangi bir belediye başkanlarıyla ilgili bir talebim olmadığını bütün partili arkadaşlarım çok çok iyi biliyorlar.”

SAKIK: SİYASET DÜNYASINDA KOLAYA KAÇMAMALISIN, ZORU BAŞARMALISIN

Muş’un siyasetinin çok zor olduğunu ifade eden Sakık, siyaset dünyasında kolaya kaçınılmaması ve zoru başarmak gerektiğini ifade etti.  Sakık, “Birçok kentten talepler oldu, siyasette hiçbir riski olmayan, Ağrı’dan tutun Van’a, Van’dan Batman’a, Batman’dan Diyarbakır’a kadar birçok yerde ismim konuşuldu ve tartışıldı. Bir tek şey dedim: eğer yerelde yani tekrar ihtiyaç varsa, oda tepeden tırnağa yaralı olan bir kent olan Muş’a giderim dedim. Muş bana her şeyi verdi. Ben Ağrı’daki birikimlerimizi, orada iyi bir sınav verdik, orada iyi bir mezuniyeti hayata geçirdik ve başarılı bir şekilde kentten bir başka diyarlar kenti oluşturduk. Şimdi dönüp bu kente yaptıklarımızı Muş’ta hayata geçirebiliriz. Muş’un çok zor olduğunu biliyorum ama siyaset dünyasında kolaya kaçmamalısın, zoru başarmalısın, ben hayatım boyunca basit bir dairede siyaset yapmadım. Nerede bir zorluk varsa oraya gittim. Bugün de Muş’tayız arkadaşlarımızla, meclis üyelerimizle, il teşkilatlarımızla, Sibel arkadaşımızla birlikte il genel meclis üyesi iki arkadaşımız yanımızda. Onlarla birlikte bu kente yeni bir süreci hayata geçireceğiz” diye konuştu.

SAKIK: ASLA YALAN VAATLER VERMEYECEĞİZ

Seçim süresince seçmenlere yalan vaatleri asla vermeyeceklerinin altını çizen Sakık, “Onun için yani size slogansız, yalan vaatler asla vermeyeceğiz. Asla benim hayatımda, arkadaşlarımızın hayatında, asla yalan olmayacak. Ben burada bulunduğum müddet içerisinde, bir gün bir yalan kelimeyi bizden duymayacaksınız. Çünkü biz buna doyduk. Niye yaralı ve tepeden tırnağa yaralı bir Kent dediğimi biraz daha açacağım çünkü bu kent Türkiye’nin en yoksul kenti. Her boyutuyla en yoksul, ekonomik boyutuyla, yaşanılabilir konusunda en son sıralamalardaki şehirdir bu şehir. Benimde kaderimde hep böyle, Ağrı 80’inci il, Muş 81’inci il, veya Muş 80’inci il, Ağrı 81’nci il. Şimdi bu kentlerde cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar bu yoksulluk hep devam etti. Şu belediye meydanının dili olsa konuşsa, Süleyman Demirel’in de Erbakan’ın da, Özal’a, Ecevit’e kadar, sonrası Çiller, sonrası Mesut Yılmaz’lar kimler ki bu siyaset yolculuğundan yola çıktılarsa, geldiler o alanlarda şu yoksul halka çok vaatlerde bulundular ve bütün belediye başkanları dahil olmak üzere özellikle son 20 yıla yakındır iktidar olan AK Partinin hem belediyesinden hem genel iktidarıyla bütün seçimler öncesi buralarda çok büyük vaatlerde bulunuldu, çok büyük sloganlar ve boş vaatlerde bulundular. Şimdi biz size bu şehir de slogan dahil bir vaadimiz olmayacak. Yalan asla olmayacak ve biz bu kenti hep birlikte yöneteceğiz. Burada bütün sivil toplum örgütleri ile buradan bütün siyasi partilerle, yani kimin heybesinde ne varsa, zaman zaman onları alacağız oturacağız, birlikte yemek yiyeceğiz, yerel medyasıyla, ulusal medyasıyla, kim ki bu kent için iki tane taşı üst üste koyabiliyorsa, her arkadaşımızla diyalog kurmaya hazır olacağız. Yani burada sadece ailelerin, sadece aşiretlerin, sadece partilerin yönettiği bir belediye asla olmayacak. Biz burada olduğumuz müddetçe, bu konuda halkımıza sözümüz var. Asla aileler, aşiretler, partiler cirit atmayacak. Bizim tek söylediğimiz budur. Kentin ne kadar yoksul olduğunu biliyoruz, ne kadar borçlu olduğunu biliyoruz, yani duyumlarımız bu kentin 400 trilyon civarlarında bir borcunun da olduğunu biliyoruz. Yani bunları bile bile bu kente, bu göreve talibiz. Biz bir tek şey yapacağız, bu kentin parasını çalmayacağız, bu kente asla yalan söylemeyeceğiz. Ağrı’ya gittiğimizde de çok böyle talan edilmiş bir belediye devir aldık. Arkadaşlarımızla birlikte göreve başladığımız gün emin olun Ağrı’nın 150 trilyona yakın eski para birimi ile söylüyorum borca olan bir kentti. Biz bu borçların hepsini ödedik ve kentte 100 trilyona yakın bir yatırım yaptık ve biz ayrıldığımız gün kayyuma 26 trilyon bırakarak ayrıldık, eğer istenirse olur. Nasıl yaptık bunu derseniz, belediyeden hırsızlığı, yolsuzluğu, yandaşlarına peşkeş çekilen belediyeyi halkın emrine sunduk” ifadelerini kullandı.

 SAKIK: YOKSULLARIN SESİ OLACAĞIZ

Sakık, belediye başkanı seçildiğinde yoksulların sesi olacaklarını ifade ederek, şunları söyledi: “Ağrı’da seçimleri aldığımız gün, yani bundan beş yıl önce ekmek bir liraydı. Bugün de ekmek 1 TL. Beş yıl önce oradaki çıkar çevreleri bizi içlerine sindiremedikleri için ekmeği bir anda 1 TL çıkardılar. Çok iyi bir belediyeci olduğumu söyleyemem ama hayatı biliyorum, ne yapmak istediklerini biliyorum. Onların annelerinden emdiği sütü burunlarından getirdim o mafya grubunun. Hemen bir halk ekmeği kurduk ve bu halk ekmeğinin yılda halkın sofrasına yansıyan ekonomik boyutu 23-25 trilyon TL oldu. Ekmek 0,50 TL oldu, ulaşım da hakeza. Hani hep böyle mega projeler söylenir ya, şu kentlere kimse yalan söylemesin, asıl halka dokunacağınız noktalarda bir şeyler yapmalısınız. Bu halk yoksul, bunlara dokunacağız. Bu kentte yoksulların sesi olacağız, kimsesizlerin sesi olacağız, yani biz Ağrı’da bunların hepsini hayata geçirdik. Bunların hepsi Ağrı halkı tarafından bilinen şeyler. Eminim bugün burada Muş’ta böylesi bize bir talep varsa, Ağrı’dan esen rüzgârların buraya yansımasıdır. Ve ben bu şehre geldiğimde yaz ayında, inanın Muş belediye başkanı da aklımdan asla geçmiyordu. Beni gören her insan, eğer gelmezsen Muş’a, bir daha bizim taziyemize gelme, bizim hastamızı ziyarete gelme. Bunu MHP’lisi söyledi, bunu öz Muşlu söyledi, AKP’lisi söyledi, HDP’lisi söyleyerek biz böylesi bir yolculuğa çıkıp geldik.  Ve benim başım gözüm üzerinde yeri vardır bu halkın. Yani hiçbir ayrım yapmadan, hep beraber oradaki kazanımları buraya taşıyabilirsek, benim için onur olur. Biz bir yıl boyunca emin olun Ağrı’da 1 milyon çiçek ektik, peyzaj yaptık, kaldırımlarıyla, asfaltlarıyla, ne yaptıysak bilerek yaptık.  Buraya da geldiğimde kentin belediye başkanını birkaç kez ziyaret ettim. Bilgimi, birikimimi, yaptıklarımı kendisiyle de paylaşmak istedim. Çünkü bu kent iyiyse hepimiz iyiyiz, bu kentimiz temizse hepimiz temiziz. Eğer bu kentte toz toprak varsa, bebeğinden yaşlısına kadar hepimiz bu toz topraktan hastalıkları kapıyoruz. Onun için yani şu rakiplerimiz yanlış yapsın biz hemen onların yanlışlarından bir doğru çıkartalım, böyle bir düşüncem olmadı olamaz. Hayatım boyunca böyle bir düşmanlık böyle bir hasutluğu ne kabul ederim ne de yaparım. Ama bilgimi, birikimimi kendileriyle de paylaştım. Bir şey yapıyorsanız, ne olur bütün halkımız için yapalım dedim. Taşra bütün mesleklerin mezarlığıdır. Mimarisi kendini geliştirmiyor, hukukçusu kendini geliştirmiyor, doktorda kendini geliştirmiyor. Onun için dışarıdan hizmet satın alabilirsiniz dedik. Ama ne yazık ki burada iki yaz boyunca gelip gittiğimizde, buralar alabildiğine inşaata dönüşmüş ve ciddi rahatsızlıklar ve hastalıklara neden olan bir kent olmuştu. Şimdi biz inşallah 31 Mart’ta büyük bir farkla görevi alacağız ve buradaki bütün yetkili, etkili birimlerle birebir çalışacağız. Buradaki yetkili birimler, adil ve adaletli olacak. Zulüm politikasına asla biz boyun eğmeyiz, biz ne zülüm istiyoruz, ne merhamet istiyoruz, biz sadece bu kente adalet istiyoruz” ifadelerini kullandı.HABER49

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
konya escortmersin escortmersin escort bayanmersin bayan escortmalatya escort