HAFTANIN KONUĞU: PROF. DR. ERCAN BURSAL

Muş’lu Bürokrat ve Akademisyenler Platformu olarak ilimiz genelinde yayın yapan Haber49 gazetesinde bundan böyle her hafta bir bürokratımızı veya akademisyeni sizlerle tanıştırmaya gayret göstereceğim. Öncelikle Haber49 gazetesinin bana ve platformumuza sağladığı bu imkan için teşekkür ediyorum. Bu haftaki konuğum Prof. Dr. Ercan Bursal. İlimizde yetişen değerleri gelin hep beraber tanıyalım:

 

ERCAN BURSAL KİMDİR?

Akademisyen Ercan Bursal, 1977 Muş Merkez doğumludur. Sekiz kardeşi vardır. Kendisi çocukluk ve gençlik yıllarını çok çocuklu bir ailenin maddi imkânsızlıkları nedeniyle zor ve mücadeleli yıllar olarak anlatmaktadır. Çocukluk yıllarında okuldan arta kalan zamanlarında, mahalle aralarında önceleri kafasında tepsi ile halka tatlı, sonraları inci boncuk satarak geçirmiştir. Gençlik yıllarında ise seyyar satıcılık ve inşaat işçisi olarak çalışmıştır. Hayatın zorlukları ile erken tanışması okumayı onun için önemli bir hedef yapmıştır.

İlkokulu 100. Yıl Zafer İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi Muş Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. Akademisyenliğindeki başarıların kaynağı olarak kendisindeki okuma sevgisi ile Muş Anadolu Lisesinde çok iyi bir İngilizce eğitimi almasının önemli olduğunu söylemektedir.

2000 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Kimya Öğretmenliği Bölümünden mezun olmuştur. 2004 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Tıp Fakültesi Biyokimya Bölümünde Yüksek Lisans ve 2009 yılında Atatürk Üniversitesi, Fen Fakültesi Biyokimya Bölümünde Doktora eğitimini tamamlamıştır. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimleri süresince 9 yıl MEB’e bağlı çeşitli okullarda Fen Bilgisi öğretmeni olarak görev yapmıştır.

2010 yılında Yardımcı Doçent olarak atandığı Muş Alparslan Üniversitesi’nde öğretim üyeliğine başlamış, 2012 yılında Doçent ve 2017 yılında Profesör unvanlarına hak kazanmıştır. Bölüm Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı, Enstitü ve Yüksekokul Müdürlüğü idari görevlerini yapmış olup halen Muş Alparslan Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Kendisinin 30 civarında uluslararası indeksli yayını bulunmakta olup bu çalışmalarına 1000’den fazla atıf yapılmıştır. Danışmanlığında 3 Yüksek Lisans ve 1 doktora tezi tamamlanmıştır. Genel olarak çalışmaları enzim saflaştırılma ve karakterizasyonları ile doğal bitkilerin antioksidan aktivite ve kimyasal içerik analizleri kapsamındadır. ABD’de 1 yıl süreliğine kanser hastalıkları için biyomarker analizi konusunda post-doc çalışmaları yapmıştır. İyi derece İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

MUŞ İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Muş denilince akla ilk gelen bereketli fakat yeterince istifade edilemeyen güzelim Muş Ovası’dır. Bireysel tarım ve hayvancılık faaliyetleri yerine organize ve sinerjik faaliyetlerin bu alanda pozitif katkısının sağlanması gerekmektedir. Yüksek işgücü potansiyelinin istihdamına yönelik özellikle Muş’lu işadamlarının “Memlekete yatırım” sloganıyla en az birer adet üretime dayalı fabrika, işletme veya KOBİ’ler açması teşvik edilmelidir. Bu kapsamda işadamlarının bir araya getirilerek bir platform bünyesinde ortak hareket, birliktelik, teşvik ve müspet rekabet ortamı hazırlanmalıdır. Gelecek nesillerimize daha temiz ve daha yeşil bir Muş bırakılması için faaliyetler yapılmalıdır. Huzurlu ve sakin bir şehir olan Muş’un TÜİK yaşam endeksinde en alt sıralarda yer almasının ve zaman zaman isminin terör ile anılmasının sebeplerini izale edecek tedbirler ele alınmalıdır.

MUŞ’LU BÜROKRAT VE AKADEMİSYENLER PLATFORMU

Bu platform Davut Bozkurt Bey’in kişisel enerjisi ile öncülük ettiği bu ilden yolu geçmiş, havasından teneffüs etmiş, siyasi görüş ve etnisite farkı gözetmeksizin memleket sevdalısı Akademisyen ve Bürokratların birlik, beraberlik ve dayanışma ortamıdır. Bu bağlamda başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerde yaşayan entelektüel ve birikimli Muş’lular bir araya gelerek sorunlar ve çözümleri konularında faaliyetler yapmakta olup, ileriki tarihlerde de Muş’ta kapsamlı ve geniş katılımlı bir çalıştaylar ile bu alanda katkılar sunacaktır.

Davut Bozkurt
Davut Bozkurtdavut@haber49.com.tr

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.