GAZETENİZE SAHİP ÇIKIN! « Haber49 Gazetesi | Muş'un Haber Sitesi

GAZETENİZE SAHİP ÇIKIN!

Bu haber 10 Mart 2020 - 17:13 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.

Yerel basın, bulunduğu ilin gelişip kalkınabilmesi, halka hizmet ile yükümlü olan kesimler ile halk arasında köprü oluşturabilmesi, ilin ihtiyaçları ve aksayan yönlerinin sergilenmesi ile halk adına uyarı ve denetim görevi yapması, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları, STK’lar ve siyasi yelpazenin tüm kesimlerinin çalışmalarının halka aktarılabilmesi, kısaca; eğitimden sağlığa, kültür sanattan asayişe, ulaşımdan ticari hayata istisnasız hayatın akışı içinde olan tüm alanlarda görev üstlenmiş olan en önemli sektörlerin başında gelmektedir.

Muş merkezde 8’i günlük 1’i haftalık, toplamda 9 gazetemiz ve iki radyomuz bulunuyor. İlçelerimizde ise Malazgirt 2, Bulanık 4, Varto 2 olmak üzere toplamda 8, haftalık gazete çıkıyor. Hasköy ve Korkut ilçelerinde ise toplamda 4 gazetemiz ekonomik sebeplerden dolayı kapatılmak zorunda kaldı.

Yerel basınımızın bugün içinde bulunduğu zor durum tek bir nedene bağlı değildir. Yıllardır giderek artan sıkıntılar 2018 Temmuz ayından itibaren döviz kurlarındaki artış nedeni ile had safhaya çıkmıştır. Ülkemizde bulunan kâğıt fabrikalarının özelleştirilmesi ve özelleştirilen fabrikaların üretim yapmamaları nedeni ile kâğıtta dışa bağımlı bir hale gelinmiştir. Gazetelerin diğer sarf malzemelerinin çok büyük bir bölümü de ithal olarak sağlanmaktadır. Bu nedenle maliyetler son bir yılda ikiye hatta üçe katlanmıştır. Maliyetler artarken gazete gelirleri ise hızla düşmüş ve halen düşmeye de devam etmektedir. Bunun başlıca nedeni ise bazı kamu kurum ve kuruluşların çeşitli yöntemlerle Devlet İhale Kanunu’nu delme girişimleridir.

Devlet İhale Kanunu’na göre ilana çıkılarak ihale yöntemi ile mal ya da hizmet alımı yapması gereken birçok kurumun yasal olmayan bir şekilde PAZARLIK ya da DOĞRUDAN alıma gittikleri görülmektedir. Bu durum SAYIŞTAY raporları ile de sabittir. Devlet İhale Kanunu’nun delinerek yapılan alımlar sadece yerel basının kaynaklarını kurutmakla kalmamaktadır. Bu durum haksız bir rekabeti ortaya çıkardığından İHALESİZ alımlar devlete daha pahalıya gelmektedir. Ayrıca aynı malı satan onlarca kişi ve kuruluş varken bunların arasında bazıları sürekli büyümekte, diğerleri ise geçim derdine düşmektedir.

Kamuoyumuz şunu çok iyi bilmeli ve kavramalıdır ki bir yerel gazetenin resmi ilanlardan yararlanması çok ağır koşullara tabidir ve yasalarla belirlenmektedir. Resmi ilan alan bir gazetenin istihdam edeceği personel sayısı ve bunların nitelikleri, gazetenin en az kaç sayfa olacağı ve sayfa yüzölçümleri, baskı sayısı, baskı kaliteleri gibi onlarca husus yasalarla belirlidir ve bunlar her yıl birden fazla denetime sahiptir. Bugün itibarıyla resmi ilan alma hakkına sahip bir gazetenin aylık maliyeti 20 ile 25 bin lira arasında değişmektedir. Resmi ilan alma hakkı BEDAVA ya da bazılarının tabiri ile BELEŞ bir hak değil, pahalı ve müeyyideleri ağır bir haktır. Bu hakkı elinde bulunduran ilimiz genelindeki 16 yerel gazetenin özellikle son bir yıl içinde ekonomik sorunlar nedeni ile özel sektörün giderek daralan reklam bütçelerinin yanı sıra bazı aylar tek bir resmi ilan almadan ayakta durmaya çalışmaları mesleklerine duydukları sevgi ve istihdam ettikleri personelleri ve bunların ailelerine karşı sorumluluk duygularından başka bir şeyle izah edilemez.

Resmi ilanlar dışında gazetelerin bir geliri yok. Bugün ilimiz geneline bakıldığında gazetelerin okuma potansiyelleri yok denecek düzeydedir. Gazetelere abone bulunmamaktadır. Vatandaşlar ve kurumlar gazeteleri ücretsiz alma çabasındalar. Sanayileşme olmadığı için reklam veren kuruluşlar da bulunmamaktadır.

Bugün Avrupa’ya baktığımız zaman en düşük gazete tirajı bile 40 binden aşağı değildir. Fakat ilimizde bırakın binleri 100 adet bile gazete satılmıyor. Kamu kurumları, esnaflar ve vatandaşlar gazetelere para verip okumak yerine hep bedava almanın hesabını yapmaktadırlar. Oysaki yerel gazeteler vatandaşların, esnafın ve kamu kurumlarının abonelikleri ve özel sektörlerin reklamı ile güçlenmesi hem gazetelerin faydasına hem de kentin kalkınmasında önemli rol almaktadır. Bugün civar illere baktığımızda belediyeler, üniversiteler, özel idareler, siyasi partiler, esnaflar ve vatandaşlar yerel gazetelerine sahip çıkma adına hem abone hem de reklam desteği vermektedirler. İlimizde ise bunların hiç biri aldıkları gazetelere para vermemekte… Her emeğin bir karşılığı olduğu gibi aldığınız gazetelerinde bir karşılığı olmalı.

Gazetecilerin ve gazete sahiplerinin emeğine saygı için herkesin duyarlı olmasını arzuluyorum. İlimizdeki gazetelerin kapatılmaması ve gazetecilerin işsiz kalmaması için herkesin ve her kesimin gazetelere sahip çıkmasını umut ediyorum.

Emrullah Özbey
Emrullah Özbeyemrullah@haber49.com.tr
haber49.com.tr Genel Yayın Yönetmeni

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.