EĞİTİM ŞART!

2018-2019 eğitim ve öğretim yılı milyonlarca öğrencimizin ders başı yapması ile geçtiğimiz hafta başladı.

Çocuk ve genç, bir toplumun geleceğidir. Her toplum, kendi geleceğini garanti altına alacak, kendi değerlerini yükseltip, geliştirecek fertler yetiştirmeyi hedef edinir. Yeni yetişen nesiller ruh ve bedence sağlıklı, güçlü ve dinamik bir kişilik geliştirdikleri ölçüde, toplum da güç ve kuvvet kazanacaktır. Ayrıca, gençlerin eğitimine ve öğretimine çağın gelişen şartlarını da göz önünde bulundurarak önem veren milletler, daima yükselmişler ve dünyada söz sahibi olmuşlardır.

Çocuklar ve gençler bir milletin ümididir. Yarınları kendine emanet edeceğimiz bu zinde güç, ne kadar iyi yetiştirilir, ne kadar dinine, vatanına, geleneklerine bağlı kılınırsa, istikbalden o derece emin olunabilir. Bir ölçüde bütün milletlerin ortak problemi olan bu konu, yalnız resmi kurum ve kuruluşların değil, aile ve millet olarak hepimizi ilgilendirecek kadar önemlidir. Belli dönemlerde çocuğunu, gencini manevî ve millî değerleri istikametinde terbiye etmeyen, eğitimden geçirmeyen bir millet, bunun doğuracağı problemleri çözmekte bir çok sıkıntılara katlanmak zorunda kalacaktır.

İşinin ehli olduğuna inandığımız yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’ta yüklendiği sorumluluğun, eğitimdeki aksaklıkların farkında  “Eğitim uzun sürede inşa edilen ama kısa sürede zarar gören bir kurum. Bu biraz sabır gerektiriyor ve benim hep söylediğim bir şey vardır; iyi bir Milli Eğitim Bakanı kendi dönemi için bir şey yapmaz, gelecek için bir şey yapar. Biz ya gemimizi inşa ederiz ya da selde sürükleniriz” diyerek hedefini, sorumluluklarını, kararlılığını açıkça dile getiriyor.

       ‘’Gömleğin ilk düğmesi yanlış gidince öbürleri de yanlış gider..’’

Her yıl olduğu gibi bu yıl da eğitim de birçok değişiklikler bekleniyor. En geç iki ay içinde yaklaşık 3 yıllık bir eğitim programı daha açıklanacak. Ancak bu kez farklı, 3 yıllık eğitim planı olarak görülse de bir hedef var. Bakanının tabiriyle  “Aslında bu 2040’ların dünyası için bir hazırlık”  planı..

       Gаyemizin kаynаğı imаnımızdır.

Artık söylemde olsa uzun vadeli planları duymak umutlandırıyor bizleri.. Eğitimde sezonluk planlar yapmaktan ikide bir sistem değiştirilmesinden rahatsız olmayan kesim kalmamıştı. Keşke tüm sorumlular bu duruşu kararlılığı gösterebilse, uzun vadeli planlar yapılsa o zaman yaşadığımız onca sorunun üstesinden gelmek daha kolay olacak… –

Büyük hedefler düşünün ve büyük başarı kazanın..!

Eğitimcilerimizin Gençlerimizin, ailelerin hedefi; diploma almak, okul bitirmek, sınıf geçmek, kpss puanını artırmak, işe yerleşmek, kısa zamanda hayata atılmaktan öte, ‘Nizam- Alem’ şuuruyla düşünüp tüm insanlığa hizmet etmenin gayretiyle hem hal olup başta ülkemize ve tüm insanlığa faydalı bireyler yetiştirmek olmalıdır.

Yükümüz ağır, derdimiz çok, yolumuz uzun ve meşakkatli! Ancak mesele çocuklarımız, geleceğimiz ve ülkemiz olunca bu yükün ağırlığının da yolun uzunluğun da üstesinden geleceğimize inanıyorum. .Yeter ki geleceğimiz olan gençlerimizi dert edinelim. Ecdadımız her konuda olduğu gibi eğitimde de işi ciddiye alarak, önem vererek, ‘’önce insan’’ diye işe başlayarak bunu başarmıştı… Biz neden başarmayalım ki!

Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum sözünün muhattabı öğretmenlerin ve bunu idrak edip görebilecek öğrencilerin yetişmesi dileğiyle,  tüm eğitim çalışanlarımızın yeni eğitim-öğretim yılını tebrik ediyor, öğrencilerimize, yüksek başarılar velilerimize ise hayırlar getirmesini diliyorum…

Abdullah Alptekin Has
Abdullah Alptekin Hasabdullah@haber49.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.