BİREYİN TOPLUMA ETKİSİ

Kişisel tercih ve davranışlarımızın toplumu nasıl etkilediğini yada etkileyeceğini hiç düşündünüz mü? “Toplum” bizim yüzlerce, binlerce, milyonlarca insanla birlikte inşa ettiğimiz ve içerisinde birlikte yaşadığımız koca bir ev. Bizler evimizde sevginin, saygının, huzurun, mutluluğun, ahlaki ve vicdani değerlerin hakim olmasını tahsis etmekle, eğitimli, bilinçli, saygılı, duyarlı olmakla ve bu hassasiyetlere sahip çocuklar yetiştirmekle mükellefiz..
Tam burada kendimize şu soruyu soralım; “peki bunu yapıyor muyuz yada yapabiliyor muyuz? İnsana, hayvanata, nebatata yani yaratılan tüm mevcudata karşı hangi nazarla bakıyoruz, çocuklarımızı nasıl yetiştiriyoruz? Malum ki aile toplumun özüdür. Toplumun mayası ailede atılır. Güvenilir, adil, hoşgörülü, ahlaki ve vicdani hassasiyetleri yüksek yada bunun tam tersi bir toplumun vücuda gelebilmesi o toplumu oluşturan bireylerin, ailelerin tutum davranış ve tercihlerine bağlıdır.
Yani BİZ NEYSEK TOPLUM O DUR.! Biz iyiysek toplum iyi, kötüysek toplum da kötüdür. Toplumun nasıl olduğunu bireyden aileye, aileden mahalleye, mahalleden şehre zincirleme şekilde meydana gelen tutum ve davranışlar belirler. Tarihi süreç bizi biz yapan değerlerden son sürat uzaklaştığımızı gösteriyor. Düşeni kaldırmak için seferber olan bir toplumdan “altta kalanın canı çıksın” diyen bir topluma dönüştüğümüz acı gerçeğimizdir.. Büyük bir yozlaşma tehlikesiyle karşı karşıyayız. Bu durumu iyiye çevirebilmemiz için; şahsi menfaatlerimiz yerine toplumsal menfaatlerimizi ön planda tutmak, ben değil biz diyebilmek, “işini bileceksin” mantığını terk etmek, para odaklı olmayı değil de Hak odaklı olabilmeyi önceliğe almak, suizan yerine hüsnü zan da bulunmak, empati kurabilmek, tercihlere ve farklılıklara karşı saygılı olmak, hoşgörülü ve adil olmak, aldatmamak, kendin için istediğini başkası için de istemek ve kendin için istemediğini başkası için istememek, yalan konuşmamak, ikiyüzlü olmamak, kin gütmemek, dedikodudan kaçınmak(…) gibi tutum ve davranışlara sahip olmak zorundayız.. Hasılı; her şeyin başı insan.. İyi yada kötü bir hareketimiz zamanla bir avuç karın çığa dönüşmesi misali önemli bir boyuta ulaşabiliyor..

Ufuk Bayrak
Ufuk Bayrakufuk@haber49.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.